OPRYSZCZKA WARGOWA
Choroba ujawnia się w postaci powierzchownych zapalnych pęcherzyków uformowanych w skupiska, na granicy błony śluzowej jamy ustnej i warg, niekiedy wychodząc poza granicę rąbka czerwieni wargowej. Najpierw pęcherzyki są wypełnione treścią surowiczą, następnie ropną i w ciągu kolejnych kilku dni pokrywają się strupami. Bywa, że towarzyszy im lekkie pieczenie lub niewielka bolesność. Czasem pęcherzyki mogą wystąpić w okolicach nosa. Wykwity opryszczkowe pojawiają się zwykle w momencie osłabienia odporności komórkowej organizmu. Dość często występują przed ujawnieniem się objawów innej choroby lub w trakcje powrotu do zdrowia. Opryszczka wargowa może także się pojawić po ekspozycji na światło słoneczne. U kobiet nawroty opryszczki wargowej mogą korelować z miesiączką.
Pierwotne zakażenie występuje najczęściej u dzieci w postaci tak zwanego opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, który przebiega z wysoką gorączką oraz ciężkimi i ogólnymi objawami takimi jak posocznica, zapalenie opon mózgowych. Opryszczka pospolita znika bez śladu po 10-12 dniach.
OPRYSZCZKA ZAPALENIA JAMY USTNEJ
W obrębie jamy ustnej tworzą się pęcherzyki, które dość łatwo ulegają pęknięciu, pozostawiając bardzo bolesne nadżerki.
OPRYSZCZKOWE ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH I MÓZGU
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu może towarzyszyć opryszczkowemu zakażeniu narządów płciowych, mimo że większość przypadków tej najcięższej postaci choroby jest wywoływane przez wirusa HSV-1. Opryszczkowe zapalenie mózgu jest chorobą bardzo groźną, która nieleczona może skończyć się śmiercią, a u ozdrowieńców często występują trwałe schorzenia neurologiczne, a także zaburzenia psychiczne. Choroba zaczyna się niecharakterystycznymi objawami takimi jak gorączka i bóle głowy. Z postępem choroby pojawiają się zmiany w zachowaniu chorego. W schyłkowej fazie dochodzi do zaburzeń przytomności i może rozwinąć się śpiączka. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu wymaga bardzo szybkiej interwencji neurologa.
EGZEMA HERPETICUM
Dawniej nazywana jako Eruptio varicelliformis Kaposi. Jest częściowym zakażeniem u noworodków, które nie zetknęły się jeszcze z wirusem Herpes simplex, może jednak wystąpić u dorosłych. Należy chronić noworodki przed kontaktem z osobami zakażonymi wirusem Herpes simplex. Jest spotykane częściej u osób z chorobami alergicznymi skóry (z atopowym zapaleniem skóry). Zmiany skórne charakteryzują się rozsianymi pęcherzowo-ropnymi wykwitami z zagłębieniem w części środkowej i mają skłonność do grupowania się. Choroba zaczyna się nagle, przebieg może być ciężki i z gorączką, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych objawy ogólne niekiedy nie występują.
OPRYSZCZKA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH
Opryszczka może umiejscawiać się także na narządach płciowych. Wywoływana jest zwykle przez wirus HSV2, a zakażenie występuje w wieku dorosłym przy kontakcie seksualny.
U mężczyzn dotyczy żołędzi i napletka, czasem również są zmiany w cewce moczowej, powodując utrudnienie lub uniemożliwienie oddawania moczu. U kobiet zmiany pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, czasami na wewnętrznej powierzchni ud a także na szyjce macicy.. Uważa się, że zakażenie HSV2 u kobiet zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. U uprawiających seks analny może rozwinąć się zakażenie odbytnicy. Powikłaniem zakażenia HSV2 u tej ostatniej grupy jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
INNE ZMIANY NARZĄDOWE
Niekiedy może być zajęta rogówka. Zmiany te są dość bolesne i uporczywe, mogą powodować upośledzenie wzroku, wraz ze ślepotą.
Wykwity na skórze mogą nie mieć charakterystycznych cech, drobne grudki i pęcherzyki; wtedy są często nierozpoznawane.